Blog
Jasle
1. Pile – Motorička aktivnost/razvoj fine motorike
Za ovu aktivnost po rebno je da pripremite od materijala: beli papir, lepak i kukuruz. Uzmite beli papir i na njemu nacrtajte pile, a potom premažite lepkom nacrtano pile.
Zadatak za dete je da prstićima uzima zrna kukuruza i lepi na pile. Usmeravajte dete da lepi unutar kontura i da ne prelazi linije. Dok radite ovu aktivnost, ispričajte detetu neku priču sa piletom i podstičite dete da izgovara i usvaja nove pojmove u skladu sa uzrastom.
2. Hodaj po vunici – Motorička aktivnost/razvoj krupne motorike
Za ovu aktivnost protrebna vam je vunica u različitim bojama i činijice u tim bojama. Vunicu treba staviti na pod u obliku prave linije, koja prati put do činije. Zadatak za dete je da uzme igračku/predmet određene boje i da ubaci u činiju iste te boje, hodajući po vunici. Ova igra takođe postiče i razvoj koncentracije i pažnje. Ukoliko žeite da igru učinite zabavnijom, možete da se takmičite sa detetom ili da organizujete takmičenje sa braćom/sestrama ko će pre doći do posude i uspešno završiti zadatak.
Vrtić
1. Priča po slikama – razvoj govora
Razvoj govora i bogaćenje rečnika veoma je važno za decu ranog uzrasta. Deca lako pamte priče i bajke, ali pravo je zadovoljstvo gledati ih kako pomoću slika samostalno prepričavaju. Na ovaj način podstičemo više sfera razvoja, ali je naglasak na podsticanju dečije mašte i bogaćenju rečnika. Prvi deo aktivnosti može biti čitanje iste bajke. Srednji deo aktivnosti podrazumeva priču po slikama. U prilogu vam prikazujemo Crvenkapu, a zadatak za dete biće da samostalno ispriča priču gledajući slike. Kada dete završi svoj zadatak, sa njim možete razgovarati o mogućim izmenama u bajci. Dete može da izmeni deo bajke koji mu se ne dopada. U detetovoj mašti vuk može biti dobar i pomoći baki- nemojte se iznenaditi dečijim odgovorom. Na posletku, ukoliko imate mogućnost možete odštampati detetu ovu priču i dati da oboji.
2. Snezorna igra – Senzoperceptivni razvoj/razvoj fine motorike/intelektualni razvoj
Za ovaj zadatak su vam potrebni predmeti različitih struktura (tvrdo, meko, glatko, hrapavo, toplo, hladno…), papir i olovka. Papir iseći na manje delove. Na svakom papiru napisati po jednu karakteristiku predmeta: toplo, hladno, glatko, hrapavo…. Pre početka igre uz pomoć predmeta koji su izabrani, objasniti pojmove koji će se koristiti. Naprimer koristimo jastuk: opipati jastuk, kakav je, da li je tvrd/mek… Potom dete izvlači jedan papir, roditelj pročita šta na papiru piše, a zadatak za dete je da pronađe predmet sa tom odlikom u svojoj okolini. Nakon nekog vremena mogu se kombinovati dva pojma – npr. glatko i hladno i slično.
Ova aktivnost je odlična za usvajanje i razlikovanje relacija toplo-hladno, tvrdo-meko, glatko-hrapavo.
3. Napravi oblik po datoj šemi – intelektualni razvoj/razvoj fine motorike
Za ovu aktivnost pripremite štapiće za uši i tempere, vodene boje ili flomastere.
Najpre je potrebno da dete oboji vrhove štapića u određenu boju(zelena,plava, žuta i crvena). Za bojenje štapića možete koristiti koristiti: tempere, vodene boje ili flomastere.
Zatim neka dete napravi oblik po zadatom modelu i prati koje je boje vrh štapića. Dete oblike može praviti na stolu. Ovaj zadatak podstiče intelektualni razvoj i razvoj fine motorike.
Predškolci
1. Opažanje – intelektualni razvoj/razvoj pažnje/uočavanje detalja
Kroz ovaj zadatak deca razvijaju sposobnost opažanja kojom se postiže prepoznavanje predmeta kao celine. Za ovaj zadatak možete koristiti kartonske tanjiriće ili običan papir. Ukoliko koristite papir možete napravit oblik po izboru (krug, trougao, zvezdu…). Kada napravite izabrani oblik, npr. krug, deca bi trebalo da iscrtaju velika slova sa kojima smo se do sada upoznali, da ih ukrase i oboje po izboru. Sledeći zadatak je da od kruga napravite dve polovine tako što ćete prvo iscrtati, a zatim iseći krug prema nacrtanim pravcima. Osnovni zadatak je da dete uoči i pronađe drugu polovinu slova i kruga.
2. Ilustracija priče – razvoj govora/intelektualni razvoj
Pročitajte priču detetu:
KAD PROLEĆE DOĐE SVE NA BOLJE POĐE
Kad proleće dođe Sunce svima nešto lepo pokloni :
Šumi i livadi nove zelene haljine. Leptirima cvetne livade i nova krila.
Životinjama široka polja, šume i mnogo hrane.
A čoveku pokloni sve to i mnogo radosti.
Zašto? Zato što onda sve živo počne da:
guguće, zuji, kvoca, klikće, kukuriče, kokodače, laje, pijuče, pišti, ćućori, cvrči, čavrlja, cvrkuće, šišti, peva, šapuće i tepa.
Sunce tada kao učitelj svakom zada po neki zadatak:
Ko spava da se probudi.
Šta je tmurno da se razvedri.
Ko je zimovao u rupi da proviri.
Ko je gladovao da se najede.
Šta je posađeno da proklija.
Šta je na drvetu da prolista.
Šta je u jajetu da prokljuvi, jer
KAD PROLEĆE DOĐE SVE NA BOLJE POĐE.
Prvi zadatak je da dete ilustruje priču. Ilustrovanje decu obično zbunjuje, jer crtaju prema naslovu. Deca često crtaju onako kako zamišljaju proleće, jer se u priči radi o proleću. Usmeravajte dete da zamišlja i nacrta crtež prema priči.
Zatim detetu postavite pitanja iz priče: Ko spava? Šta je tmurno? Ko je zimovao u rupi? I dr. Pomozite mu sa odgovorima, jer na taj način bogatite detetov rečnik i radite na razvoju razumevanja pročitanog teksta.
Saznajte šta mu znači naslov priče i kako bi objasnilo tu rečenicu.
Čitajte detetu i tražite objašnjenja, jer na taj način razvijate dečiju analizu i sintezu reči i rečenica.
3. Nastavi brojevni niz- razvoj početnih matematičkih pojmova
Za ovu igru su nam potrebni čepovi, karton, papir, makaze i flomaster. Nalepiti na čepove određene brojeve npr. 2, 3, 7, 9, 12. Zatim, na parčetu kartona napisati one brojeve koji treba da stoje između, u ovom slučaju to su brojevi: 1, 4, 5, 6, 8, 10, 11. Dete ima zadatak da napravi pravilan niz i ubaci čepove gde brojevi nedostaju. Deca će uz pomoć ove aktivnosti razumeti brojevni niz, pojam sledbenika i prethodnika.