Blog
Jasle
1. Pronađi moj par – Intelektualna aktivnost
Od materijala je potrebno spremiti 8 rolni toalet papira, crni flomaster ili kolaž papir. Flomasterom se nacrta polovina odabranog oblika na jednoj rolni, a druga polovina na drugoj rolni (oblici: životinje, trougao, krug, i sl.). Ukoliko imate kolaž papir, umesto da crtate flomasterom možete da isečete i zalepite ove oblike po istom principu. Zadatak za dete je da za svaku rolnu pronađe odgovarajući par. Svaki sledeći put kada se igrate sa detetom budite kreativni i nacrtajte nove parove, a možete i da ih „oživite“ kroz originalnu priču koju ćete ispričati detetu.
2. Senzorne flašice – Senzo-perceptivni razvoj
U plastične flašice ubaciti razne kuglice, perlice, cirkone, šljokice. U flašice sa šljokicama mogu se dodati boje za kolače i glicerin, koji će usporiti njihov pad u kontaktu sa toplom vodom. Nakon toga je potrebno doliti vodu i sjediniti sve. Čep od flaše dobro zatvoriti i zalepiti, tako da sadržaj flašice ne može da se prospe. Senzorna flaša je spremna za igru.
Preporuka je da se napravi što više različitih senzornih flašica (različite boje, sa/bez perlica, sa/bez vode i dr.). Takođe, za podsticaj razvoja fine motorike dete može da napuni flašice kukuruzom, pasuljom ili obojenim pirinčem, bez dodavanja vode.
Vrtić
1. ,,Paukova mreža” – razvoj krupne motorike
Da biste napravili ,,Paukovu mrežu” potreban vam je lastiš/kanap/konac, a možete i da iskoristite neku običnu traku koju imate kod kuće. Oblepite traku po zidu hodnika/štoka vrata sa svih strana, na taj način da formirate „mrežu“ kao na slici. Suština ove igre jeste da deca ne dodirnu traku (mrežu) i pređu na drugi kraj hodnika, čime su uspešno rešili zadatak. Ova igra podstiče razvoj krupne motorike kod dece, ali i logičko razmišljanje.
Možete da napravite i takmičenje između mlađe i starije dece, ili između odraslih i dece i tako ovu igru učinite još zabavnijom.
2. Opcrtavanje predmeta – intelektualni razvoj/razvoj fine motorike
Izaberite različite predmete iz kuhinje ili sobe koje dete može opcrtavati. To mogu biti modlice za kolače, kašičice, cediljka za limun, činijice, a može dete samostalno da izabere šta želi da opcrta. Za ovo je potrebna mirna ruka, pažnja i koncentracija deteta. Možete pitati decu da najpre poređaju predmete po veličini (od najmanjeg do najvećeg ili od najvećeg do najmanjeg) i tim redosledom da opcrtaju predmete na papiru. Možete i vi da opcrtate više predmeta na jednom papiru, pa zadati detetu da prepozna oblik svakog predmeta i stavi ga na odgovarajuću konturu.
Zadatak može biti lakši ili teži u odnosu na uzrast deteta. Ukoliko se predmeti više razlikuju, dete će lakše upariti konture sa predmetom. Što su predmeti sličniji to je zadatak za dete zahtevniji.
Predškolci
1. Krive i izlomljene linije – razvoj grafomotorike
Za ovaj zadatak su vam potrebni papir, olovka/flomaster i perlice/dugmići. Na papiru iscrtati različite krive/ izlomljene linije, koje mogu biti i isprekidane. Prvi zadatak za dete je da uz pomoć prsta prati liniju ili da spaja olovkom ukoliko je nacrtana isprekidana linija. Nakon ove aktivnosti, drugi zadatak za dete je da prateći liniju po njoj ređa perlice/dugmiće. Ova aktivnost podstiče razvoj grafomotorike i razvoj početnog pisanja.
2. Kako se osećamo – Socio-emocionalni razvoj
Za ovu aktivnost od materijala je potrebno pripremiti: tanji karton/papir i flomastere. Na kartonu/papiru deca crtaju i boje lica ljudi koja prikazuju različite emocije (sreća, tuga, strah, ljutnja, bes, uzbuđenost). Od ovih crteža deca sama ili uz pomoć roditelja prave maske osećanja. Potom dete bira koju će masku da stavi i priča o osećanju koje ona predstavlja. Deca mogu pričati i o tome kako misle da se osećaju njihovi roditelji u datim situacijama: „Mama je radosna kada…”, “Tata je ljut zbog…”, “Drugarica se uplaši kada…” Potrebno je da sa decom razgovaramo o njihovim osećanjima i da ih učimo da su ona u redu, ali da postoji prihvatljiv i neprihvatljiv način njihovog izražavanja.
3. Domine – razvoj početnih matematičkih pojmova
Za ovu aktivnost su vam potrebne domine, papir i flomasteri. Ukoliko nemate domine, možete ih izraditi od kartona ili papira. Na papiru nacrtajte više „domina“ u čija polja je potrebno da ucrtate brojeve umesto tačkica. Zadatak za dete je da odgovarajuću dominu stavi na odgovarajuću nacrtanu dominu sa brojevima na papiru. Ovo je odlična igra za podsticanje razvoja početnih matematičkih pojmova kod predškolaca.