Blog
Senzorni sistem počinje se formirati pre rođenja i nastavlja se ubrzano razvijati tokom ranog detinjstva. U ranom dečjem razvoju i dalje tokom života telo je izloženo različitim taktilnim, vizuelnim, auditivnim i drugim senzornim stimulusima iz okoline. Utisci o spoljnom svetu prikupljaju se čulima (dodirom, vidom, sluhom, mirisom, ukusom…) pa su za optimalan razvoj potrebni podsticaji iz okruženja u kojem dete boravi. Nedostatak adekvatnih podsticaja iz spoljašnjeg okruženja može ostaviti trajne posledice na razvoj deteta kao što su problemi u percepciji, govoru, učenju i ponašanju. Primenom ranih integrisanih programa u prirodnom okruženju kao što je stimulisanje dece tokom boravka u vrtiću od velikog je značaja za zdrav i kontinuiran razvoj.
Zato je u našoj predškolskoj ustanovi stavljen naglasak na okruženje koje će biti u funkciji dečje igre i učenja. Rana stimulacija koju naši vaspitači primenjuju u svakodnevnom radu sa decom ogleda se u sledećim aktivnostima:
- podsticanje razvoja taktilnog, vizuelnog, auditivnog, olfaktivnog, gustativnog i vestibularnog sistema kroz različite igre koristeći prirodne materijale iz sredine koja nas okružuje
- osiguravanje uslova za slobodno i neometano istraživanje okoline (kako u sobama, tako i u dvorištu vrtića)
- podržavanje dečjih potreba, mogućnosti i interesovanja za istraživanjem.
Pored postojećih didaktičkih sredstava kao što su lopte različitih tekstura, veličina i boja, ogledala, muzičkih instrumenata, penjalica i drugih igračaka u radu sa decom se koriste i prirodni materijali koji podstiču sva čula. Svakodnevnim praćenjem dečjih aktivnosti uočava se da decu privlače materijali koji proizvode jak zvuk, poseduju širok spektar boja, materijali velike kontrasti u teksturi, veličini i težini, neobični mirisi i prijatni ukusi. Ali pre svega najznačajnije je dozvoliti deci da samostalno manipulišu predmetima, istražuju i uče iz sopstvenog iskustva. Odrasli su tu da ih bodre, usmeravaju i prate njihova interesovanja. Zato su vaspitači i ostali stručni saradnici uvek spremni da roditeljima daju koristan savet kako stimulisati dete da bi se ono što bolje i zdravije razvilo. Neke od tih saveta podelićemo i sa vama: pustite decu da skaču po krevetu, dozvolite im da se igraju u pesku i blatu, kuhinjski sudovi su odlični muzički instrumenti, kupanje može da se pretvori u igraonicu, verujte detetu da u parku u kojem vam se čini da nema ničega zato što nema modernih sprava ima tako mnogo korisnih „igračaka“.
Sve što se kod deteta razvije u predškolskom periodu imaće ogroman uticaj na njegov celokupan život.
Marija Milošević
defektolog – vaspitač PU “Trešnjober”