Kako je jedan od osnovnih ciljeva naše ustanove kontinuirani rad na unapređenju kvaliteta vaspitno-obrazovnog procesa, jedan od osnovih načina ostvarvanja ovog cilja jeste edukacija vaspitača za primenu inovativnih pristupa u radu sa decom. Jedan od seminara koji su naši vaspitači pohađali u toku ove radne godine jeste „Projektno učenje u predškolskoj ustanovi“ (autori: Gordana Đorđević i Jelena Krsmanović), a tiče se projektnog pristupa u radu sa decom predškolskog uzrasta. U nastavku vam prenosimo osnove projektnog pristupa i kako smo mi saznanja sa ovog seminara primenili u praksi.
Projektni pristup je metod rada u kojem se učenje ostvaruje putem istraživanja i radom na temi koju su izabrali i koju vode deca zajedno sa vaspitačem, za razliku od tradicionalnog pristupa u kome najčešće sam vaspitač planira, priprema i vodi temu.
Projektni pristup se razlikuje od ostalih metoda učenja po tome što je tema je delimično određena, jer je ona predmet interesovanja dece u tom periodu, važna im je i ima značajno mesto u njihovim životima. U takvom procesu deca mogu prodreti u suštinu sadržaja mnogo više i dublje nego što odrasli mogu i da pretpostave. U projektima se učenje zasniva na integrisanom pristupu – različite situacije učenja prožete su sadržajem iz različitih oblasti.
Ovakav pristup predstavlja samo jedan od mnogih načina na koji deca mogu da uče i razvijaju svoje sposobnosti i interesovanja. Prednost učenja putem projekata u predškolskoj ustanovi je u tome što pružaju mogućnost svoj deci da naučeno i primene u praksi, jer su sve aktivnosti zasnovane na životnoj primenljivosti onoga što je tema učenja.
U našem vrtiću se sve teme pokreću na osnovu interesovanja dece, te nam nije bilo teško da saznanja sa ovog seminara primenimo u praksi. Kao tema oko koje su se okupili deca i vaspitači u nasem objektu na Altini jeste kreiranje našeg malog baštenskog kutka. Nega biljaka i uopšte briga o prirodi je tema o kojoj razgovaramo tokom cele godine, te je proleće bilo idealan trenutak za oplemenjivanje našeg prostora i dvorišta novim biljkama. Kroz radioničarski rad smo saznali kako se biljke sade, kako rastu i kako se neguju, a bili smo naročito oduševljeni kada smo samo par dana nakon sadnje ugledali prve izdanke.
Milijana Lazarević,
pedagog PU „Trešnjober“