Blog
Dragi roditelji,
Danas je Međunarodni dan deteta, dan kada se posebno skreće pažnja na položaj dece u društvu i kada se priča o dečjim pravima. Ovom temom svakodnevno se bave društvene organizacije, nastojeći da izazovu promene u društvu koje će obezbediti bolji pogled na dete i šta dete jeste. Takođe, vi kao roditelji imate uticaj i značajnu ulogu u borbi za ovo važno pitanje. Volela bih da se osvrnemo na to šta vi kao roditelji možete da preduzmete i primenite u vaspitanju vašeg deteta.
Radite na razvoju vašeg deteta. Vaše dete ima pravo na učenje i razvoj. Ne prebacujte odgovornost za učenje samo na vaspitno-obrazovne institucije. Dete želi i sa vama da uči i saznaje. Želja za saznavanjem ne prestaje kad se radno vreme vrtića ili škole završi. Ne zaboravite na vaspitanje. Vaspitanje i obrazovanje ne mogu jedno bez drugoga. Dobre ocene u školi su za pohvalu, ali je i deljenje igračaka, pomoć drugaru oko domaćeg ili kada kažemo da nam nešto smeta.
Slušajte vaše dete. Vaše dete ima pravo da se čuje, da bude saslušano i da se njegovo mišljenje uzima u obzir. Recite detetu onako kako jeste, samo prilagodite način saopštavanja uzrastu. Pričajte sa detetom i odvojite vreme za vas i vaše dete.
Razmislite o načinu na koji rešavate probleme sa vašim detetom i kako ispravljate neprihvatljivo ponašanje. Vaše dete ima pravo da ne trpi bilo kakav oblik nasilja. Nasilje je roditeljev način rešavanja problema. Nemojte da to postane i detetov. Rešićete problem u tom trenutku, ali ne i na duže staze. Pričajte sa detetom, slušajte, pokušajte da razumete. Vaše dete ne funkcioniše kao vi. Ako je dete uznemireno, zagrlite ga. Ukoliko neće na spavanje, pretvarajte se da ste mede koje padaju u zimski san. Dete odbija da se obuje: naljutiće nam se stopala ako se smrznu. Postoje načini, samo je bitno kako pristupate rešavanju problema.
Pazite na to šta vaše dete jede. Vaše dete ima pravo na zdravu ishranu. Vi kao odrasli ste ti koji treba da prevaziđete sa detetom stav: “Ne želim to”, “Hoću čokoladu”, “Baš me briga, ne moram da budem zdrav/zdrava”. Zašto bi dete pojelo cveklu, kada zna da će dobiti keks, ako odbije cveklu nekoliko puta. Ne spremajte 5 obroka kako bi dete izabralo šta mu se u tom trenutku jede. Ne razmišljajte u pravcu: bolje i ovo da pojede nego da ne jede ništa. Odredite kakvu ishranu želite za vaše dete i budite dosledni u tome. Vašem detetu je potrebna vaša doslednost. Objasnite i ponavljajte. Svaka promena zahteva doslednost i vreme.
Čuvajte životnu sredinu. Vaše dete ima pravo da živi u zdravom okruženju. Svojim primerom učite dete kakav osećaj prema prirodi treba da ima. Ne bacajte đubre van kante dok opominjete dete kada uradi isto.
Razgovarajte o različitosti i jedinstvenosti. Vaše dete ima pravo da razume sebe i druge. Odbacite svaki oblik diskriminacije prvo kod sebe, pa i kod vašeg deteta. Socio-ekonomski status, jezik, potreba za dodatnom podrškom, veroispovest i slično, jesu razlike među ljudima koje deca treba da prihvate, a ne osude i negativno reaguju. Učite dete da pomogne, a ne da mrzi. “To nije za dečake”, “Jao, nemoj to, ti si devojčica”, “Uzmi roze, plava je za dečake”, “Dečak, a place?” – neka dečji izbor i ponašanje bude stvar detetove ličnosti i interesovanja, a ne pola.
Međunarodni dan deteta nas podseća o čemu bi trebalo da pričamo i ostalih dana u godini. Počnimo već danas, od nas samih!
Ana Jovanović, pedagog PU Trešnjober